Trening z ciężarami o przesuniętym środku ciężkości znany był człowiekowi od dawien dawna, przecież maczuga to nic innego tylko właśnie sprzęt tego rodzaju. Pierwsza wzmianka o używaniu do ćwiczeń kulistych odważników z uchwytami pochodzi z 1700 roku. Nie oznacza to, że nie ćwiczono nimi dużo wcześniej, po prostu nie uważano aby był to temat godny opisania, a może takie teksty powstały ale nie zachowały się do naszych czasów.
Dzisiejszy odważnik typu giria ma dwa korzenie:
Żołnierze dbający o utrzymanie kondycji fizycznej używali w swych ćwiczeniach kul armatnich. Rzucano nimi, wyciskano, wymachiwano, ponad 300 lat temu ktoś wpadł na pomysł, że ilość ćwiczeń można by zwiększyć doczepiając do armatniej kuli rączkę. Zwróćcie uwagę, że taki kształt mają też dzisiejsze kettle: kule armatnie z rączkami. Na wschodzie popularny jest też pogląd, że dzisiejsze girie były pierwotnie odważnikami służącymi do ważenia towarów na jarmarkach. Po udanych transakcjach, często nieźle już podpici, rosyjscy chłopi przechwalali się swoją siłą. Zakładali się kto więcej razy uniesie nad głowę jedno, dwu lub trzypudowy odważnik (pud rosyjski to 16kg). Taki był początek giriewoj sport. Również obecnie ciężar odważników jest wielokrotnością lub częścią puda. Być może sport odważnikowy do dzisiaj byłby jarmarczną zabawą gdyby nie mieszkający w 2-ej połowie XIX wieku w Petersburgu nasz rodak Władysław Krajewski. Był on lekarzem specjalizującym się w medycynie sportowej, trenerem i założycielem Petersburskiego Klubu Atletyczno-Rowerowego, na którego czele stał sam Wielki Książę Włodzimierz Aleksandrowicz. Krajewski ustalił normy treningu kettlebell, z których wiele obowiązuje do dzisiaj. Wprowadził też odważniki do treningu swego (był zapalonym sportowcem) i swoich wychowanków. Najsłynniejszy z nich to Georg Hackenschmidt uważany na przełomie XIX i XX wieku za najsilniejszego człowieka na świecie i niepokonanego zapaśnika. Hackenschmidt w swych wspomnieniach podkreślał jak wiele zawdzięcza Krajewskiemu i jego metodom treningowym, odwazniki zaś stały się nieodłącznym elementem jego ćwiczeń.
Odwiedzający nasz kraj wielcy mistrzowie giriewoj sport , nie mogą uwierzyć, że tu nikt u nas słyszał o Władysławie Krajewskim, który na wschodzie jest powszechnie znaną postacią – twórcą ich sportu narodowego.
Sport odważnikowy był we wschodniej Europie tak niezwykle popularny, że np. na Ukrainie przed II wojną światową sekcje podnoszenia ciężarów były częścią klubów giriewoj sport, gdyż ten rodzaj aktywności uważano za najbardziej godny pochwały, a podnoszenie ciężarów jedynie za dyscyplinę uzupełniającą.
Od roku 1948 giriewoj sport został uznany w ZSRR oficjalną dyscypliną sportową.
Ćwiczenia z odważnikami stały się bardzo popularne w radzieckich siłach zbrojnych. Wydaje się, że wszyscy światowej sławy trenerzy i zawodnicy po raz pierwszy zetkneli się z giriami w wojsku. Wielokrotni mistrzowie świata Vadim Signiewicz, Anton Anasenko i Iwan Denisow służyli nawet w tej samej jednostce. W wielu tzw. republikach poradzieckich trening kettlebell jest obowiązkowym elementem szkolenia żołnierzy, policjantów, strażaków czy służb granicznych. W Rosji w 600 szkołach sportowych młodzież od 10 roku życia trenuje z odważnikami kulistymi. Niedawno największa na świecie międzynarodowa federacja giriewoj sport – International Union of Kettlebell Lifting (IUKL) rozpoczęła starania o uznanie giriewoj sport konkurencją olimpijską.
Stare zdjęcia polskich atletów pokazują, że z giriami trenowano u nas jeszcze przed II wojną światową. Ćwiczenia te stały się bardziej popularne po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej w 1944/45 roku. Ćwiczono głównie w wojsku acz nie miało to wiele wspólnego z giriewoj sport, preferowano raczej różne formy wyciskania i ćwiczenia zbliżone do tych z hantlami. Od połowy lat 80-tych odważniki zaczęły iść w Polsce w zapomnienie. „Odkurzone” zostały na przełomie 2008 i 2009 niemal jednocześnie przez kilku zapaleńców z różnych rejonów kraju. Momentem przełomowym dla rozwoju sportu odważnikowego w Polsce było powstanie w 2012 roku Polskiego Stowarzyszenia Kettlebell i Fitness. Stowarzyszenie regularnie zaprasza do Polski najlepszych na świecie zawodników i trenerów, organizuje szkolenia, kursy instruktorskie, zawody i obozy szkoleniowe kettlebell. Wiele szkoleń jest prowadzonych za darmo. W uznaniu dorobku Stowarzyszenia w rozwój giriewoj sport International Union of Kettlebell Lifting (największa na świecie organizacja kettlebell lifting) zleciła mu zorganizowanie w maju 2016 roku Mistrzostw Europy Giriewoj Sport w Gdyni. Od roku 2014 zawodnicy polscy są obecni na wszystkich najważniejszych zawodach międzynarodowych. Daleko nam jeszcze do czołówki, czyli Rosji, Ukrainy czy Kazachstanu, w klasyfikacji drużynowej plasujemy się jednak nieco powyżej średniej.